bootstrap menu

Specyfika rasy 
SIBERIAN HUSKY

Husky syberyjskie są średniego wzrostu, silnymi i pełnymi wdzięku psami zaprzęgowymi. Jest to żywa, energiczna i dumna rasa. Mimo ich średniego wzrostu są niezwykle silne co pozwala ciągnąć im lekkie ładunki ze średnią prędkością na duże odległości. Są najmniejszymi ( wzrost: psy 54-60 cm, suki 51-56 cm; masa ciała odpowiednio 20-27 kg i 15,5-22,5 kg ) i najszybszymi z psów pociągowych.- T E M P E R A M E N T -

Husky syberyjskie mają radosne usposobienie, są przywiązane ale nie nachalne. Łagodność i przyjacielskość tych psów może być dziedzictwem przeszłości, kiedy to Czukczowie żyjący na Syberii darzyli swoje psy dużym szacunkiem a także dawali im schronienie w swoich domach i zachęcali dzieci do zabawy z nimi.
Husky są bardzo inteligentną i niezależną rasą. Potrafią być uparte na skutek wcześniej upatrzonego przez nich celu i szybko się nudzą. Ta niezależna i uparta natura może momentami wyzywać na próbę cierpliwość właściciela.
Nie jest to rasa polecana osobom, które będą posiadać psa po raz pierwszy. Bardzo łatwo jest popełnić błędy w wychowaniu, które mogą być później trudne do naprawienia u tej wybitnie inteligentnej i oportunistycznej rasy.
Mimo, że są zdolne okazywać przywiązanie swojej rodzinie, nie są zwykle psami jednego pana. Wobec obcych nie okazują strachu ani podejrzliwości, spotkanie ze złodziejem może być dla nich tak samo miłe jak z zaufanym członkiem rodziny. Husky nie jest stróżem, lecz mimo to może niechętnie zareagować jako "odstraszacz" wobec obojętnych na jego prawdziwie gościnną naturę. Jest to związane z jego silną osobowością.
Jako psy stadne przejawiają czasem swoją dominancką naturę, co może być niebezpieczne gdy husky pozostaje sam na sam z małym dzieckiem.
W związku z rosnącą popularnością rasy, dużo psów jest rozmnażanych bez względu na ich wyjątkową osobowość, która czyni z nich rasę jedyną w swoim rodzaju. Jeśli zamierzasz posiadać psa siberian husky, weź pod uwagę powyższą charakterystykę. Husky, które posiadają taki charakter są dobrymi przedstawicielami rasy i wspaniałymi przyjaciółmi.

- P I E L Ę G N A C J A -

Husky są psami łatwymi w pielęgnacji. Są z natury czyste, wolne od charakterystycznych psich zapachów i pasożytów. Czyszczą się same jak koty, dlatego kąpanie psa ograniczone jest do minimum. Faktycznie większość właścicieli kąpie swoje psy raz w roku lub rzadziej. Wyjątek stanowi uczestnictwo w wystawach kiedy to kąpiel jest każdorazowo konieczna.
Dwa razy w roku husky "zrzucają" sierść. Proces ten przebiega bardzo intensywnie i może trwać trzy tygodnie lub dłużej. Dobrą wiadomością jest to, że zdarza się to tylko 2 razy do roku. Poza tym okresem właściwie nie linieją. Złą wiadomością natomiast jest to, że okres ten może być bardzo kłopotliwy. Sierść wychodzi małymi i dużymi kępkami. Codzienne czesanie jest obowiązkowe. Warto zauważyć, że linienie zależne jest od klimatu. W cieplejszym klimacie jak i w mieszkaniu okres ten może trwać cały rok.
Poza tak pracochłonnym okresem, husky potrzebują bardzo mało pielęgnacji. Wystarcza okazjonalne czesanie aby usunąć martwe włosy i utrzymać świeżość i połysk futra.
Pazury powinny być sprawdzane i przycinane okresowo. Łapy również powinny być oglądane regularnie, szczególnie u pracujących osobników.

- W Y C I E, W A R C Z E N I E I "M Ó W I E N I E" -

Husky syberyjskie są raczej cichymi psami. Ich warczenie nie brzmi typowo, a mówienie to miękkie dźwięki "woo woo woo...". W większych grupach całkiem dobrze wyją, zaczynając i przestając jednocześnie.

- Ż Y W I E N I E -

Gdy już zdecydujesz się na szczenię, hodowca powinien poinformować Cię czym było karmione dotychczas, polecić odpowiedni pokarm, jak i zaplanować częstotliwość posiłków obecnie i w przyszłości. Dietę szczeniaka powinno się naśladować do momentu, gdy szczenię przyzwyczai się do nowego otoczenia. Następnie można stopniowo zmieniać pożywienie, aby dopasować je do swoich preferencji. Gwałtowna zmiana w żywieniu może poważnie zaburzyć układ trawienny pieska i wywołać dolegliwości żołądkowe. Potrzeby pokarmowe husky są relatywnie małe w stosunku do jego wielkości. Ta cecha może mieć związek z początkami rasy. Zaprzęgowe psy narażone na ogromne wysiłki, dostawały niewielkie ilości pożywienia.
Należy mieć na uwadze, że karmienie psa to po części sztuka a także po części nauka. Producenci karm dla psów wykonali część naukową. Reszta co do wyboru i sposobu żywienia należy do właściciela. Psa można karmić jedynie suchym pokarmem lub tylko gotowanym, lub też mieszając suchy i konserwowy. Możliwości jest dużo. Należy być pewnym częstotliwości żywienia psa, marki i typu pokarmu dostosowanego do potrzeb psa. Dla psów pracujących formuła "performance" jest obowiązkowa. Formuła "maintenance" jest zwykle najlepsza dla psów nie obarczonych dużym wysiłkiem fizycznym. Wskazówki najlepiej uzyskać u hodowcy lub weterynarza.
Jeszcze jedną kwestią do rozważenia jest długość karmienia pokarmem dla szczeniąt. Niektóre badania wskazują na zwiększone występowanie dysplazji u psów, które przez długi okres czasu żywione były szczenięcym pokarmem. Natomiast są hodowcy zalecający bardzo wczesne przechodzenie na karmę dla psów dorosłych. Mimo to, husky nie jest w pełni dojrzały przed 18-tym miesiącem życia, wielu właścicieli stopniowo zmienia karmę między 8 a 10-tym miesiącem. Jest to jeszcze jedna kwestia do dyskusji z hodowcą lub weterynarzem.

- H U S K Y W D O M U -

Husky są najszczęśliwsze gdy mogą uczestniczyć w życiu rodziny. Najlepszym rozwiązaniem jest gdy pies ma możliwość swobodnego wchodzenia i wychodzenia z domu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, można nauczyć psa by czekał przy drzwiach, kiedy chce wyjść. Na zewnątrz powinien mieć duży ogrodzony teren, ogródek, itp. Ogrodzenie musi być mocne, odpowiednio wysokie (min. 2 m) i zabezpieczone przed podkopaniem. Husky są notorycznymi kopaczami. Dobrym rozwiązaniem aby zniechęcić psa do uciążliwego kopania jest postawienie skrzyni z piachem w zacienionym miejscu i zachęcania do kopania tylko tam. Ponieważ husky są psami północy, mogą pozostawać na dworzu w bardzo zimną pogodę. Jednak zawsze powinny mieć schronienie. Najlepsza będzie duża buda wyścielona np. słomą, niekoniecznie ocieplana, z płaskim dachem, jako że husky uwielbiają leżeć na swoich "domach" i obserwować świat.

- W Y C H O W A N I E -

Wychowanie haszczaka może być nie lada wyzwaniem. Są inteligentne, energiczne i uparte, należy być na wszystko przygotowanym. Często zaskakują swoich właścicieli robiąc rzeczy niemożliwe do wykonania. Kiedy są znudzone mogą stawać się złośliwe, pomysłowe i niszczycielskie. Jest to typowa cecha ras pracujących. Dlatego tak ważne jest aby husky uczestniczył w naszym życiu, miał zapewnioną uwagę i ciekawe zajęcia.
Wychowaniem należy zająć się już od pierwszego dnia posiadania pieska. Koniecznie trzeba ustalić i egzekwować reguły panujące w naszym domu. Trzeba go upewnić jaką pozycje zajmuje w rodzinie. Na przykład jeśli nie chcesz by wchodził na łóżko jako dorosły pies, nie pozwalaj mu tego robić jako szczenięciu bez żadnych wyjątków, gdyż pies pomyśli, że zasady można naginać. Ucząc psa by coś wykonał, oczekuj zrobienia tego. Ludzie często odbierają fakt trudności w wyszkoleniu jako oznakę głupoty. Aby husky się czegoś nauczył należy podtrzymywać jego zainteresowanie i wyzywać jego inteligencję. Psy te zazwyczaj wiedzą czego się od nich wymaga, tylko po prostu mogą nie chcieć tego zrobić!
Uczenie podporządkowania tej rasy jest bardzo interesujące i niezwykle wyzywające. Wielu właścicieli narzeka, że ich psy perfekcyjnie reagują na szkoleniu, ale nie słuchają będąc już w innym miejscu. Są na tyle inteligentne, że potrafią rozróżniać sytuacje i dostosowują zasady zachowania do danych okoliczności.
Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że husky syberyjskie są psami pracującymi, obdarzonymi dziedzictwem, którym jest pragnienie biegania i radości z wysiłku. W związku z tym, husky nie może pozostawać puszczony luzem i mieć niczym nie ograniczoną wolność. Większość z nich wykazuje silny instynkt łowiecki, co może przysparzać kłopotów. Skierowany jest zwykle w stronę kotów sąsiadów, ptaszków, gryzoni i wszystkich innych małych zwierząt, lubi pogonić także większe od siebie zwierzęta. Dla ich własnego bezpieczeństwa husky powinien być pod kontrolą. Aby zapewnić mu zajęcie można wykonywać ćwiczenia poprzez zabawę lub pracę w zaprzęgu. Husky są także wspaniałymi towarzyszami na piesze wędrówki i wycieczki przy rowerze. Jeśli uważasz, że trzymanie psa stale pod kontrolą lub w zamknięciu jest uciążliwe lub okrutne, wynika z tego, że musisz poważnie przemyśleć decyzję o zakupie psa tej rasy.

Na podstawie książki "SIBERIAN HUSKIES" Stephen'a R. Lee (USA)
przekład: M. Wasilewska